nedeľa 10. júla 2011

škrečok džungarský


Myslím si, že škrečok zlatý má v škrečkovi džungarskom veľkú konkurenciu. V posledných rokoch začína byť totižto tento hlodavček veľmi rozšírený v obchodoch, čiže aj v domácnostiach. Vďaka jeho 9 cm sa zaradil do skupinky trpasličích škrečkov. Jeho dĺžka života je kratšia ako u škrečka zlatého, sú to približne 2-3 roky. Na jeho sivohnedom chrbátiku sa tiahne tmavý úhorový pás. Boky tela, bruško a chvostík sú biele. Vyskytuje sa v dvoch poddruhoch. Prvý, Phodopus sungorus campbelli, je hnedý až sivý. Väčšinou sa neprefarbuje do zimnej srsti. Druhým poddruhom je Phodopus sungorus sungorus. Jeho srsť je akoby zimná. Má bielu, prípadne svetlosivú farbu s tmavším pásom. Oba poddruhy škrečka džungarského sa v prírode vyskytujú v Kazachstane, Altaji, západnej Sibíri a v Mongolsku. Živí sa nielen semenami, ale požiera i rozličný hmyz a húsenice. V zajatí ich môžeme chovať aj v pároch. Mláďatá sa kotia holé a slepé no už na 10.deň sú osrstené a na 11. deň sa im otvárajú očné mihalnice. Škrečky džungarské upadajú do zimného spánku len pri dlhodobejšom ochladení. Ku kupovanému krmivu pridávame aj ovocie a zeleninu. Ak je jej dosť voda nie je potrebná.

piatok 10. júna 2011

Škrečok roborovský


Najmenší (dorastá len do 7 cm) a tiež najchúlostivejší je škrečok Roborovského. Ako obyvateľ stredoázijských púští neznáša vysokú vlhkosť vzduchu a prievan. Všetky trpasličie škrečky sú krehké, vrtké, neposedné stvorenia, ale práve tento v krehkosti, vrtkosti a neposednosti spomedzi nich vyniká najviac. Nemá rád, keď ho berú do rúk, hladkať sa nechá iba v bezpečnej blízkosti svojho úkrytu. Škrečok Roborovského je stvorený pre život v páre, ale nevadí mu ani rozvetvenejšie príbuzenstvo.

sobota 15. januára 2011

Potkan laboratórny

Potkan laboratórny
(Rattus norvecigus) je veľmi milé a inteligentné zvieratko vhodné na chov doma. Potkani si veľmi dobre vedia zvyknúť na človeka a po "zoznámení" s potkanom sa stane potkan váš kamarát, mozete ho nosiť na ramene a dokonca vám potkan môže zaspať na dlani

Štandard


Štandard
Klasický potkan. Stavba tela by mala byť kompaktná, potkan by nemal byť ani tlstý, ani ukazovať rebrá. Samice sa registrujú od váhy 250g, samci od 300g

piatok 14. januára 2011

Manx


Manx Týmto potkanom buď úplne chýba chvost, alebo majú len krátky pahýľ. Zadné končatiny sú dlhšie než u štandarda a pohybom pripomína manx skôr klokana. Chýbajúci chvost spôsobuje problémy s termoreguláciou. Táto varieta sa v SR a ČR neregistruje

Fuzz


Fuzz
Krycia srsť chýba, potkan je ako keby plyšový. Srsť je krátka a jemná. Fúzy sú krátke a zatočné. Celkovo sú tieto potkany drobnejšie, registračná váha je 220g pre samičky a 250g pre samcov.

štvrtok 13. januára 2011

Myš laboratórna


Je to malé zvieratko ktoré je veľmi malé a zvedavé. A ešte treba dodať že biela myš je veľmi inteligentné zviera.Biele myši predstavujú klasiku v chove myší a zároveň sú najobľúbenejšie medzi farebnými myškami.Už pred veľa storočí boli chované na Kréte,v Číne,a v Egypte.V Číne boli myši albíni zdokumentované vo voľnej prírode už okolo roku 400 nášho letopočtu. Albíni:Charakteristickým znakom pravých albínov sú ČERVENÉ OČI.Srsť a kožu majú kvôli tomu bez akéhokoľvek pigmentu.Ňufáčik a labky majú v telovej farbe.Ale poznáme aj myši biele s červenými očami.Veľa albínov je náchylných k ochoreniam než ich strakato sfarbené iné druhy myší.

streda 12. januára 2011

Kokosový domček


Kokosový domček je veľmi dobré riešenie z toho dôvodu že kokosovú škrupinu potkan neprehryzie.
Potrebujeme:

* väčší kokos
* ručnú pílku
* stredne väčší nôž na dlabnie

1. Z kokosu vypijeme mlieko tak že jednu z troch dierok prepichneme , dáme doňho slamku a vypijeme
2. V kokose urobíme pílkou otvor tak aby sme odstránili dierky (otvor urobíme podľa veľkosti potkana)
3. Vydlabeme biele vnútro kokosu - pozor je to dosť náročné, dosť pevne to drží. Vnútro odstraňujeme nožíkom.
4. Po odstránení bieleho vnútra kokosovú "dutinu dôkladne premyjeme a necháme uschnúť
5. A potkan sa môže nasťahovať!
:)

Caute
Moj blog je venovany domacim milacikom potkanom . Najdete tu mnoho tipov a rad ako pecovat o svojho potkana alebo mys . napr. ako vyrobit domcek z kokosu atd. :)